Osiągnięcia
Badania i rozwój
Zgodnie z przyjętą w obszarze badań i rozwoju strategią Grupy Azoty, realizowane w 2016 roku badania były ukierunkowane na:
- poprawę jakości wytwarzanych wyrobów,
- optymalizację pracy wybranych ciągów produkcyjnych,
- opracowanie technologii wytwarzania nowych innowacyjnych produktów.
W ramach prowadzonych prac Jednostka Dominująca ściśle współpracowała z wieloma uczelniami i instytucjami naukowymi.
Prowadzone w 2016 roku prace badawcze i rozwojowe dotyczyły głównie:
- doskonalenia procesu produkcji nawozów m.in. poprzez dobór dodatków nieorganicznych, środków ograniczających pylenie i chłonięcie wilgoci, których zadaniem jest utrzymanie wysokiej jakości nawozów, w czasie transportu oraz ich magazynowania,
- kontynuacji prac w zakresie opracowania nowych formuł nawozów z wykorzystaniem m.in. siarczanu magnezu oraz innych kompozycji dodatków poprawiających ich skuteczność działania,
- opracowania nowych odmian modyfikowanych tworzyw sztucznych, z użyciem różnorodnych dodatków, umożliwiających specjalistyczne zastosowania tych tworzyw,
- przeprowadzenia badań nad obniżeniem kosztów wytwarzania kaprolaktamu oraz dalszą poprawą jego jakości m.in. poprzez optymalizację pracy wybranych węzłów,
- kontynuacji opracowywania technologii wytwarzania nowych produktów,
- wykonania prac studialnych w zakresie oceny możliwości wejścia spółki w nowe obszary działalności,
- uruchomienia prac w zakresie opracowania nowej technologii produkcji katalizatora żelazowego o ulepszonych właściwościach,
- 2016 rok był ostatnim rokiem realizacji projektu obejmującego opracowanie technologii rozkładu odpadowych roztworów siarczanu sodu na kwas siarkowy i ług sodowy. Projekt był realizowany przy dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) we współpracy z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych oddział w Gliwicach.
Grupa Azoty PUŁAWY
W 2016 roku zakres realizowanych prac obejmował przede wszystkim:
- opracowanie nowych i rozwój istniejących technologii,
- udoskonalanie wytwarzanych produktów.
Ważniejsze wydarzenia związane z działalnością badawczo-rozwojową:
- W dniu 6 grudnia 2016 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało umowę na dofinansowanie projektu Grupy Azoty PUŁAWY w ramach programu sektorowego „INNOCHEM” pt. „Opracowanie procesu otrzymywania ε-kaprolaktonu z cykloheksanonu i nadtlenku wodoru z wykorzystaniem katalizy chemo-enzymatycznej” (KAPROPOL).
- W 2016 roku uzyskano dofinansowanie w ramach programu sektorowego INNOCHEM, dla projektu pt.: „Opracowanie i wdrożenie zaawansowanego systemu sterowania (APC) dla instalacji wytwarzania amoniaku”. Jego celem jest wejście na wyższy poziom sterowania instalacją chemiczną oraz poprawa stabilności procesu i pracy instalacji przy optymalnych warunkach operacyjnych.
- Rok 2016 był drugim rokiem realizacji projektu „Wsparcie dla rolnictwa niskoemisyjnego-zdolnego do adaptacji do zmian klimatu obecnie oraz w perspektywie lat 2030 i 2050 (LCAgri)”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest poprawa wydajności wykorzystywania zasobów poprzez wdrożenie innowacyjnych niskowęglowych praktyk rolniczych oraz promocję zrównoważonego stosowania mineralnych nawozów przez gospodarstwa rolne w Polsce.
Grupa Azoty KĘDZIERZYN
W roku 2016 roku działalność badawczo–rozwojowa koncentrowała się na:
- rozwijaniu zaplecza badawczo-rozwojowego spółki,
- realizacji prac w obszarach nawozów i plastyfikatorów.
Do głównych realizowanych prac badawczo-rozwojowych należały:
- Badania w zakresie nowych rodzajów plastyfikatorów, z kategorii tak zwanych plastyfikatorów „nieftalanowych” oraz innych niż alkohole kierunków przetwarzania aldehydów masłowych (półproduktów syntezy oxo). Kontynuowano badania w kierunku poszerzenia palety wytwarzanych w Spółce plastyfikatorów nieftalanowych, w tym również pochodzenia biologicznego.
- Badania nad nowymi kompozycjami nawozowymi, w tym o wyższej zawartości magnezu.
- Ponadto Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało Grupie Azoty KĘDZIERZYN dofinansowanie do kilku projektów, m.in. projektu:
- dotyczącego opracowania technologii wytwarzania estrów specjalistycznych pn. „Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego”,
- projektu utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego, głównie w zakresie badań aplikacyjnych,
- oraz realizacji dwóch projektów badawczych z branży nawozowej.
Grupa Azoty POLICE
W 2016 roku działalność badawczo-rozwojowa Grupy Azoty POLICE ukierunkowana była na wykonanie:
- badań naukowych w celu opracowania nowych oraz poprawy obecnie stosowanych technologii,
- prób technologicznych w skali pilotowej,
- studiów wykonalności, analiz i ekspertyz.
Prace badawczo-rozwojowe prowadzono głównie w oparciu o współpracę z naukowymi placówkami krajowymi i zagranicznymi.
Realizowane prace obejmowały m.in.:
- Przystosowanie poszczególnych procesów produkcyjnych do spełnienia wymagań przyszłego rozporządzenia nawozowego. W związku z prawdopodobnym zmniejszeniem limitów zanieczyszczeń w nawozach (Cd, Ni, Cr, Pb, As, Hg) zintensyfikowano badania nad poprawą jakości kwasu fosforowego.
- Weryfikację możliwości przetwarzania i gospodarczego wykorzystania odpadów wytwarzanych w procesach produkcyjnych bieli tytanowej oraz kwasu fosforowego.
- Sprawdzenie możliwość produkcji roztworu NOXy® bezpośrednio z roztworu mocznika opuszczającego węzeł syntezy. Proponowane rozwiązanie jest alternatywą do obecnego sposobu produkcji NOXy®. Nowa metoda umożliwiłaby odciążenie węzła krystalizacji o ilość mocznika wykorzystywaną do produkcji NOXy®, co przyczyniłoby się do zwiększenia ogólnej sprawności i wydajności instalacji oraz ograniczenia zużycia energii.
- Prowadzenie badań nad nowym gatunkiem bieli tytanowej w celu rozszerzenia portfolio produktów. Prace skupiały się zasadniczo na poprawie właściwości otrzymywanego pigmentu i badaniach aplikacyjnych.
- Badania ukierunkowane na wytwarzanie nawozów ciekłych oraz nawozów specjalistycznych w oparciu o półprodukty i produkty uboczne dostępne w spółce.